2010: Męczeństwo Piotra Ohey’a /Sławomir Mrożek/

Czy w łazience typowej mieszczańskiej rodziny może zagnieździć się okrutny tygrys ludojad? Zdaniem Sławomira Mrożka: tak. To właśnie takie absurdalne zdarzenie posłużyło mu w 1958 roku do napisania jednoaktówki „Męczeństwo Piotra Ohey’a”.

To wdzięczny materiał dla aktorów i znakomita zabawa dla publiczność. – W naszej interpretacji to tragifarsa o surrealistycznym śnie bezrobotnego człowieka. Ten sen jest odzwierciedleniem jego podświadomych lęków, frustracji, przemyśleń na temat otaczającej go codzienności – mówi reżyserka przedstawienia, Kamila Janaszek.

Teatr Kontrapunkt po tą sztukę sięga już trzeci raz. Adaptacji tekstu dokonał Zbigniew Bogdański, aktor i reżyser, który dramaty Mrożka reżyserował wielokrotnie. W 1961 roku otrzymał nagrodę krytyki za wystawienie „Indyka” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. On także jest dyrektorem artystycznym Teatru Kontrapunkt, który w tym roku świętuje swoje dziesięciolecie.

[„Polska. The Times”]

*

O spektaklu mówi reżyserka, Kamila Janaszek:

„Męczeństwo Piotra Ohey’a” jest farsą, a raczej tragifarsą o surrealistycznym śnie bezrobotnego człowieka. Ten sen jest odzwierciedleniem jego podświadomych lęków, frustracji, przemyśleń na temat otaczającej go codzienności.  Zupełnie niedorzeczna, wręcz absurdalna wiadomość o tygrysie w łazience staje się przyczyną tragedii.

Nad Ohey’em zacieśnia się krąg cudzych oczekiwań, żądań. Zostaje mu odebrana wolność, poczucie bezpieczeństwa, osobista przestrzeń:  mieszkanie, ukochany fotel i lampa. Nie ma już prawa do decydowania o własnym losie, a nawet „do poczytania ukochanej gazety”.

Nie można jednak zapominać o tym, że „Męczeństwo Piotra Ohey’a” jest przede wszystkim farsą. Każda z pojawiających się postaci wnosi do sztuki nowe pokłady komizmu. Historia Piotra Ohey’a jest źródłem zarówno dobrej zabawy, jak i przemyśleń na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Sławomir Mrożek

„Męczeństwo Piotra Ohey’a”

reżyseria, opracowanie scenograficzne i muzyczne : Kamila Janaszek

opracowanie dramaturgiczne i opieka artystyczna: Zbigniew Bogdański

obsada: Daria Bojkowska, Jakub Dowgird, Filip Florysiak, Paweł Frąckiewicz, Katarzyna Gajewska, Kamila Janaszek, Kasia Kostoń, Kamila Koźbiał, Maciej Maciejski, Marek Malanowski, Zuzanna Odolczyk, Piotr Przytycki, Michał Sporzyński, Paulina Sygnatowicz, Patrycja Zięcina

premiera: 28 marca 2010

OBSADA A

fot. Michał Smogorzewski

OBSADA B

 

Dodaj recenzję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


H&H Color Lab