ANTYGONA W NOWYM JORKU /Janusz Głowacki/

Nowy Jork, zima 1993 roku. W jednym z parków na dolnym Manhattanie spotykają się bezdomni: rosyjski Żyd Sasza, Portorykanka Anita i Polak Pchełka. Kiedyś mieli swoje marzenia i aspiracje, teraz pozostała im tylko zimna ławka, rozklekotany wózek i kupowana za ostatnie pieniądze wódka. Gdy Anita dowiaduje się o śmierci swojego ukochanego, Johna, postanawia sprowadzić jego ciało do parku i zorganizować mu pogrzeb. Do pomocy namawia Saszę i Pchełkę. Jak skończy się wspólna wyprawa Polaka i Rosjanina na Potter’s Field, wyspę nieboszczyków i czy współczesnej nowojorskiej Antygonie uda się pochować wybranka serca? Za sprawą nowojorskiego policjanta – Jima Murphy’ego, który odegra rolę antycznego chóru, dowiemy się więcej o tragicznych wydarzeniach i życiu bezdomnych w Tompkins Square Park.   

„Antygona w Nowym Jorku” to tragifarsa, lub jak pisał sam autor – Janusz Głowacki – „komedyjka o rozpaczy”. Ta głośna sztuka powstała w 1992 roku na zamówienie amerykańskiego teatru Arena Stage. Powstała na emigracji, a inspiracją stały się dla Głowackiego jego własne doświadczenia i obserwacje. Mimo realizmu opisywanego świata, nie brak tu makabrycznego i groteskowego poczucia humoru. Polska premiera odbyła się 13 lutego 1993 roku w warszawskim Teatrze Ateneum (reż. Izabella Cywińska). Od tego czasu „Antygona…” doczekała się ponad 20 realizacji na polskich scenach (także w Teatrze TV) i z powodzeniem jest wystawiana za granicą. Dla Teatru Kontrapunkt to kolejna próba zmierzenia się z klasyką polskiej dramaturgii i próba odnalezienia w niej aktualnych tematów.

reżyseria: Paweł Frąckiewicz
występują:
Anita – Paulina Staniaszek / Maja Kubiak
Pchełka – Marek Malanowski
Sasza – Krzysztof Kuc / Paweł Jakubowski
John – Rafał Kwaczek / Marcin Gwiazda
Sierżant Jim Murphy – Rawał Kwaczek / Paweł Jakubowski

premiera: 22 marca 2019 i 6 kwietnia 2019

Od reżysera:

Początek prac nad przygotowywaną przeze mnie adaptacją „Antygony w Nowym Jorku” dla Teatru Kontrapunkt zbiegł się z wiadomością o śmiercią Janusza Głowackiego. Trudno było nie odnieść wrażenia, że odejście tego wybitnego dramatopisarza wyznacza kres pewnej epoki i symbolizuje koniec pokolenia, które ukształtowało olbrzymią część polskiej kultury. Głowackiego odkrywałem stopniowo – na początku jako scenarzystę i autora dialogów do filmów, a także współtwórcę polskiej szkoły filmowej, później trafiłem na jego autobiografię „Z głowy”. Dopiero na końcu poznałem go jako felietonistę i dramaturga.

W „Antygonie w Nowym Jorku” zainteresowała mnie wieloznaczna materia tej sztuki, jej rozbita na wiele motywów i tematów, ale jednak spójna, struktura. Jej język przypomina amerykańską prozę, która skupia się głównie na wiernym, prawie naturalistycznym opisywaniu rzeczywistość a dzięki doskonałej formie literackiej sztuka nabiera dodatkowych znaczeń. Luźna gra z antyczną formułą jest tu pretekstem do poruszania wielu ważnych kwestii: poczynając od rozważań o godności człowieka, przez frustrację spowodowaną niemożnością odmiany losu na lepsze aż do refleksji na temat roli sztuki wobec totalitaryzmu. To opowieść o ludziach zniszczonych przez bezdomność, którzy mieli swoje marzenia i wyobrażenia o lepszym życiu na emigracji, a którym pozostała tylko brutalna rzeczywistości i utrzymujące ich przy życiu złudzenia. Wszystko zaś dzieje się w Nowym Jorku – stolicy „wolnego świata” – tuż po upadku żelaznej kurtyny.

Po raz kolejny inspiracją do powstania spektaklu byli także aktorzy Teatru Kontrapunkt, których zaprosiłem do współpracy przy tym projekcie: Paulina Staniaszek, Maja Kubiak, Krzysztof Kuc, Marek Malanowski, Paweł Jakubowski, Rafał Kwaczek i Marcin Gwiazda. Przez cały okres pracy nad sztuką Głowackiego nie opuszczało nas uczucie ekscytacji i poczucie obcowania z naprawdę dobrym tekstem. Mamy nadzieję, że widz pozostawiony z przeżyciami i przemyśleniami, jakich doświadczy w trakcie spektaklu, wyciągnie z tej sztuki własne wnioski.

Paweł Frąckiewicz

Próba generalna, 20.03.2019
fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Próba dn. 11.03.2019Dodaj recenzję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


H&H Color Lab