LETNI DZIEŃ /Sławomir Mrożek/

Tu jest tak bezpiecznie, spokojnie… Mała, letniskowa miejscowość, pogodny, letni dzień” – mówi jeden z bohaterów. W takich okolicznościach trudno wyobrazić sobie tragedię. Tymczasem dwóch mężczyzn przypadkowo spotyka się w tym samym miejscu, aby z dwóch zupełnie różnych powodów zrobić dokładnie to samo – popełnić samobójstwo. Czy pojawienie się tajemniczej kobiety zmieni bieg wydarzeń? Czy mężczyźni ulegną jej urokowi? Jaki sekret skrywa piękna nieznajoma?

Sztuka Sławomira Mrożka to kameralna, ale pełna emocji, namiętności i napięć opowieść o przeznaczeniu, losie, fatum.

 *

Jaki jest cel życia? – na jednym z rysunków Mrożka człowieczek o wielkim nosie pyta podobnego człowieczka, a ten w odpowiedzi szepce mu coś na ucho. Pierwszemu oczy wychodzą na wierzch. Niemożliwe – krzyczy.”

„Przełom 1983 i 1984 roku [Mrożek] spędza w Londynie. Znów się męczy i nie wie, co pisać. Wątpi w talent i podważa możliwości. Nierzadko z siebie szydzi. Czuje się znudzony. Niedawno ukończył Letni dzień. Bohaterami sztuki są Ud i Nieud. Obaj chcą popełnić samobójstwo. Jeden – bo nic mu się nie udaje, drugi – bo udaje mu się wszystko. 10 listopada 1983 roku Mrożek odnotowuje w dzienniku: Ciekawe: wszystko może się zdarzyć w każdej chwili, a zdarza się tylko to, co się zdarza. Jakby w owej chwili, czyli w każdej chwili, nie było ani odrobiny wolnej woli. Najwyżej przedtem i potem. Czyli nonsens, zwłaszcza potem. A więc kiedy ona jest, ta wolna wola, jeżeli jest? Coś z tą wolną wolą nie jest całkiem tak, jak mówią ci, którzy o niej mówią.

 (Fragmenty książki Małgorzaty I. Niemczyckiej „Mrożek. Striptiz neurotyka”)

 

reżyseria: Zbigniew Bogdański

występują: Paulina Sygnatowicz-Wiesner, Jakub Dowgird / Maciej Maciejski, Maciej Grabowski oraz Paweł Frąckiewicz / Krzysztof Kuc

premiera: 31 maja 2014

 

15-LECIE TEATRU KONTRAPUNKT | 23.06.2015

fot. Marcin Wiesner

 PREMIERA A | 31.05.2014

fot. Artur Sygnatowicz

PRÓBA | 18.05.2014

 

PRÓBA | 16.04.2014

Dodaj recenzję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


H&H Color Lab